Internets: http://www.urboekologija.lv
E-pasts:
urbo@internet.lv; urboekologija@gmail.com
Tel.: (+371) 67-361-553, 29-158-279, 29-150-482

[ARTICLES RU]

 RAKSTI LATVIEŠU VALODĀ
Latvijas ūdens resursi

 

 
L.Kartunova
Vēstule
Bauskas rajona avīzes „Atspulgs” redakcijai par žultspūšļa akmeņu veidošanās cēloņiem. 1997.g. jūlijā.
 

 Avīze „Atspulgs”, 1997. g. jūlijs

Cienītā redakcija!

 

25 jūlijā es izlasīju Jūsu rakstu „Veselībai ir zelta vērtība”. Jautājums par "dārgakmeņu veidošanos žultspūslī, kuru Jūs apspriežat šajā rakstā, ir ļoti interesants un svarīgs. Ne tikai Bauskas rajonā, bet praktiski visi Latvijas iedzīvotāji cieš no žults-pūšļa un urīnakmeņu slimības.

Šodien ir zināms, ka lielu lomu šo slimību veidošanos spēlē ūdens kvalitāte. Ja ūdeni kalcija sals ir vairāk kā 7 mg.ekv/dm3, ūdens skaitās ciets. Tādu ūdeņi pastāvīga lietošana noved pie žults-akmeņu un urīnakmeņu slimības.

Ūdens cietībai jābūt optimizētai pēc kalcija un mangāna sāļiem (cietības sāļiem). Cietības rādītājam jābūt robežās no 4 līdz 7 mg.ekv/dm3. Nav labi, kad ūdens ir pārāk mīksts (līdz 4 mg.ekv/dm3), tad organismā tiek traucēts vielu maiņas process. Nav arī labi, kad ūdens augsti mineralizēts (virs 7 mg.ekv/dm3), tad var sākties akmeņu veidošanās process.

Latvijā ir loti maz vietu, kur ūdens cietība ir zemāka par 4 mg.ekv/dm3, bet ir raksturīgi ūdeņi ar mineralizāciju virs 7 mg.ekv/dm3. No tā cieš ne tikai cilvēku un dzīvnieku organismi, bet arī tehniskās iekārtas- caurules, katli. Ja ūdenim ir paaugstināts mineralizācijas rādītājs virs normas, Jūsu tējas kannas iekšējās sieniņas ātri apaugs ar cieto akmeņaino slāni. Mazgājot veļu Jūs esat spiesti lietot daudz vairāk mazgāšanas līdzekļus nekā tad, kad ūdenim ir normāls cietības rādītājs.

Tātad, ne cilvēka veselībai, ne tehnikai, ne saimniecībai cietais ūdens nav vajadzīgs. Tāpēc jāpieņem mēri, lai uzlabotu ūdens kvalitāti. Ūdens palielināto cietību var samazināt, pielietojot praksē aprobētās tehnoloģijas. Šodien eksistē iekārta ar kuras palīdzību var samazināt ūdens cietību līdz normai. Pie vēstules es pielīku dažu firmu prospektus, kuri piedāvā ūdens mīkstināšanas iekārtas Latvijā.

Šīs pašas firmas risina ari otro, raksturīgo Latvijai problēmu, samazina dzelzs saturu ūdenī. Vairākos Latvijas rajonos un ari Bauskas rajonā, ūdens satur dzelzi. Dzelzs pārbagātība ūdenī traucē aknu darbību. Dīgļa attīstības laikā aknas darbojas kā asins ražošanas orgāns un aknu darbības traucējumi izsauc smagas disfunkcijas organismā.

Latvijā, pēc Vides un Veselības departamenta datiem, vairāk nekā 62,7% no komunālo; 22,3% resoru un 36,3% objektu, ūdensvadiem trūkst atdzelžošanas iekārtu, tādēļ apmēram puse laboratoriski pārbaudīto ūdens paraugu neatbilst prasībām organoleptisko īpašību un dzelzs satura ziņā. Līdzīga situācija ir ar ūdens mīkstināšanas iekārtām. Kāpēc tā ir?

Ūdens mīkstināšanas un atdzelžošanas iekārtas apdzīvotām vietām maksā dārgi. Mūsu smagajā laikā valstij trūkst līdzekļu, lai apgādātu visas pilsētas un ciematus ar tādām iekārtām. Pagaidām paliek viena iespēja- ja privātpersonai, uzņēmumam, vai firmai ir nauda, jānopērk sev lokālās iekārtas un kontrolēt savu ūdens kvalitāti.

Veselībai tiešām ir zelta vērtība, Tāpēc atmaksājas veikt savlaicīgu profilaksi, lai sevi pasargātu no vēlākas saslimšanas un neaudzēt "dārgakmeņus" savās organismā.

Dr.arh.        L.Kartunova

 

[OTHER ARTICLES]

RAKSTI CITAS VALODAS

[EN]  [LV]  [RU]

 


Kontaktinformācija

Tel./fakss: (+371) 673-61-553
Mob. tel.: (+371) 291-58-279; 291-50-482

http://www.urboekologija.lv 
E-pasts:
urbo@internet.lv; urboekologija@gmail.com

© SIA URBOEKOLOGIJA, 2009