Internets: http://www.urboekologija.lv
E-pasts:
urbo@internet.lv; urboekologija@gmail.com
Tel.: (+371) 67-361-553, 29-158-279, 29-150-482

[ARTICLES RU]

 RAKSTI LATVIEŠU VALODĀ
Ģeoloģiskās vides ietekmes uz iedzīvotāju veselību un būvēm ievērošana celtniecībā un projektēšanā

 

 
L.Kartunova
Panākumu garantija.
– Raksts žurnālā „Bizness Medium”, 2004.g.
 

Interneta izdevums „Buziness Medium”

SIA "Urboekoloģija"
"Ģeoekoloģijas sektora vadītāja
dr.arh. L. Kartunova

 

PANĀKUMU GARANTIJA

Demogrāfiskā krīze Latvijā beigusies. Sācies rādītāju stabilizācijas periods, pēc kura sagaidāms iedzīvotāju pieaugums, ražošanas attīstība, rosība celtniecības nozarē.

Kur tad celt jaunus uzņēmumus, ciematus, atpūtas kompleksus? Kādās teritorijās mūs sagaida garantēta peļņa un laba veselība?

Ārzemju pieredze pierādīja, ka veiksme nāk pie tiem uzņēmējiem, kuri pirms zemes iegādes veic tās ekoloģisko ekspertīzi un nosaka zemes gabala derīgumu paredzamajam biznesam.

Izrādās, ka ne katrs zemes gabals der zivju, putnu, lopu audzēšanai, ne katrā vietā var celt mītni, iegūt ūdeni dzērienu ražošanai vai to tirgošanai, ne visur augs rapsis, graudaugi, kartupeļi un dārzeņi.

Iepriekšēja zemes ekoloģiskā ekspertīze ļaus pasargāt sevi no nepiemērotas teritorijas pirkšanas (kur ūdens un augsnes radioaktivitāte būs virs pieļaujamām normām, nepieļaujama magnētiskā un gravitācijas izstarojuma intensitāte, augsta piesārņojuma pakāpe, kur zemes garoza traucēta ar lūzumiem un šķēlumiem).

 

Radiācija mūsu mājās

Par Černobiļu zina visi, bet par radioaktīvo gāzi- radonu Latvijā zina nedaudzi (gāze izgaro no zemes šķēlumiem un neblīvumiem).

Ārvalstīs (ASV, ES valstīs, Skandināvijā un citur) zemes gabalu pārbaude uz radona saturu ir obligāta. Pastāv radona pieļaujamā satura normas gaisā-telpās, augsnē, ūdenī un tās ir jāievēro, ja vēlies būt vesels.

Radona satura normas pārsniegšana ūdenī izsauc kuņģa vēža saslimstības pieaugumu, bet gaisā- plaušu vēzi, katarakru. Vīriešiem attīstās impotence, bet bērniem Dauna slimība.

Kam ir vajadzīgas problēmas ar veselību? Izdevīgāk no sākuma pārbaudīt zemes gabalu vai iegādājamo namu uz radioaktivitāti, un ja viss ir kārtībā, pirkt un dzīvot mierīgi.

 

Magnētiskie izstarojumi un bizness

Ne mazāk svarīgi zināt zemes un tehnisko aprīkojumu iekārtu magnētisko izstarojumu intensitāti.

Visu dzīvo organismu dzīvībai un attīstībai nav derīgi zemes gabali zem elektriskām augstsprieguma līnijām, radiolokatoru tuvumā, virs augstas intensitātes magnētiskām anomālijām. Cilvēki šeit cieš no sirds- asinsvadu, nervu, psihiskām saslimstībām. Tiek traucēta dzimuma sistēmas darbība (pēcnācēji fiziski vāji, pārsvarā vīriešu dzimums).

Magnētiskās anomālijās nerekomendē celt lidlaukus, sakaru punktus, izvietot aparatūru un tehniskās iekārtas, jo magnētiskie izstarojumi traucē to darbību.

Magnētiskās anomālijas nomāc dzīvības attīstību, izsauc traucējumus aparatūras darbībā, bet toties ir labvēlīgi teritorijas apmežošanai un ārstniecības iestāžu izvietojumam, profilētiem uz tuberkulozi un infekcijas saslimstībām.

Magnētiskās anomālijas veidojas tur, kur atrodas dzelzsrūda un granīta iegulumi. Latvijā ir vairāki tādi rajoni. Viens no tiem ir Rīgas dzelzsrūdu rajons.

Pērkot zemi, lietderīgi uzzināt, vai tā nesatur pārsteigumu magnētiskās anomālijas veidā.

 

Gravitācijas izstarojumu derīgums

Jo augstāka zemes gravitācijas lauka intensitāte, jo labāk mēs jūtamies, jo produktīvāka un veselīgāka dzīvnieku un augu pasaule- stiprāki kauli, asāka redze, mierīgāki nervi, spēcīgāka enerģija (un otrādi), gravitācijas lauka vāji intensīvās zonās organismiem nepietiek enerģijas: kalcija, apgrūtināta vielu maiņa, vāja reproducēšana.

Latvijā gravitācijas laukam ir dažāda intensitāte. Nepieciešama speciālistu pārbaude, lai neiegādātos teritoriju bezperspektīvu biznesam un veselībai.

 

Zemes garozas lūzumu traucējumi un zemes gabala kvalitāte

Teritorijas vērtīgums lielā mērā atkarīgs no tā, vai tai pāri, vai tuvumā nešķērso lūzumu un zemes garozas šķelveidigas zonas, dzīvot virs lūzumiem ir bīstami. Šeit ir vērojama augsta mirstība un saslimstība ka cilvēkiem, tā ari citām dzīvām būtnēm. Bet zemes gabaliem, kuri izvietoti no lūzumiem dažu simtu metru attālumā, piemīt ievērojami labas īpašības un var rekomendēt iegādei.

Teritorijas ekoloģiskais apsekojums dod priekšstatu ne tikai par augstākminētām raksturīpašībām, bet dod iespēju arī uzzināt daudz ko citu (augsnes un pazemes ūdeņu tīrību, derīgo izrakteņu esamību, ļauj atklāt zemes gabalā iekļautos svešķermeņus- bumbas, caurules, vecus pamatus, mērcēta ozola krautnes, aizmirstās komunikācijas u.t.t).

Sekmīgs bizness un labvēlīgi dzīves apstākļi garantēti tikai teritorijās, kurās apsekojumi apstiprina to derīgumu izvēlētiem mērķiem.

 

 
 

[OTHER ARTICLES]

RAKSTI CITAS VALODAS

[EN]  [LV]  [RU]

 


Kontaktinformācija

Tel./fakss: (+371) 673-61-553
Mob. tel.: (+371) 291-58-279; 291-50-482

http://www.urboekologija.lv 
E-pasts:
urbo@internet.lv; urboekologija@gmail.com

© SIA URBOEKOLOGIJA, 2009